Problemy z odżywianiem a emocje

Zaburzenia odżywiania są w dzisiejszych czasach poważnym problemem społecznym. Zdaniem wielu psychologów problemy z jedzeniem biorą się z nieprawidłowości w naszej sferze emocjonalnej.

Dlaczego niektórym udaje się wytrwać przez długi czas na restrykcyjnej diecie, są zmotywowani, wykonują ćwiczenia fizyczne i wszystko zdaje się iść dobrze – kiedy nagle budzi się w nich jakiś zły głos, który powoduje złamanie wszystkich zaleceń diety? W dodatku pojawia się on zazwyczaj bez konkretnej przyczyny. Jak to wyjaśnić?

Problem może leżeć w ukrytych emocjach – komplikacje w relacjach w rodzinie, z partnerem, w pracy, stres, brak poczucia bezpieczeństwa, lęk i pustka – zaczynamy te negatywne uczycie wiązać z… pustym brzuchem! I czujemy, że musimy sięgnąć po jedzenie, by te wszystkie emocje z siebie wygnać. Tymczasem udaje nam się je tylko na chwilę przygłuszyć, a po chwili wracają do nas i to ze zdwojoną siłą. Oczywiście jest to klasyczny mechanizm „zajadania emocji”, na podobnej bazie resztą formują się nie tylko zaburzenia odżywiania, ale także inne uzależnienia. Sposobem wyjścia z tej sytuacji jest dotarcie do źródła problemu – tzn. złych emocji – zrozumienie ich i rozładowanie. Problem w tym, że najczęściej wcale nie wiemy, co tak naprawdę czujemy i trudno nam odkryć, z czego wyrasta nasz problem. Specjaliści radzą, by rozpocząć prowadzenie dziennika emocji – czyli by zapisywać wszystkie sytuacje i stany, które wyzwalają w nas trudną do opanowania chęć jedzenia – z czasem pomoże to w odkryciu, często tłumionych przez lata, stanów emocjonalnych, które utrudniają nam życie.

Jak widzimy nasze problemy z dietą i zdrowym odżywianiem to nie tylko kwestia dotycząca naszego ciała – ale też (a raczej – przede wszystkim!) naszego ducha, naszych uczuć. Nasze ciało skrywa w sobie wiele emocji, które nim miotają i musimy móc nad nimi zapanować. Pamiętajmy jednak, że zaburzenia odżywiania przynależą do grupy zaburzeń psychicznych i wymagają leczenia specjalistycznego. Nie bójmy się nigdy sięgnąć po profesjonalną pomoc. 

Inne artykuły

Słodyczomania – czy jesteś jej ofiarą?
Para na tak! Gotuj na parze – pożegnaj się z patelnią i tłuszczem
Kobieca dieta – na co zwracać uwagę?

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.