Jak działa cukier?

Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje, kiedy dostarczamy naszemu organizmowi syntetyczny cukier (tak jest – czyli ten, który kupujemy w sklepie, dodajemy do herbaty, kawy, ciast i tysiąca innych rzeczy)? Z pewnością nieźle broi w naszym planie zdrowego odżywiania.

Po pierwsze – cukier jest powodem blokowania aktywności systemu immunologicznego – skutecznie i nawet przez kilka godzin, a poza tym dostaje się niemal natychmiast do krwi i zakwasza ją. W takiej sytuacji nasze ciało próbuje się bronić i przywrócić równowagę (homeostazę), a by tego dokonać, musi wykorzystać wcześniej nagromadzone minerały (m.in. magnez, fosfor czy wapń). Tym właśnie sposobem cukier, poza tym, że nam nic nie daje, zabiera naszemu organizmowi bardzo wiele! Jeżeli spożywamy go często, to jesteśmy narażeni na ciągłe niedobory składników mineralnych, a co za tym idzie – osłabienie i zmniejszoną odporność. Cukier działa podobnie jak kofeina, tytoń, alkohol czy stres – powoduje zakwaszenie organizmu i uzależnia.

Istnieje jednak „dobry cukier” czyli naturalna fruktoza zawarta w owocach. Ten cukier nie uzależnia i nie zakwasza – zjadając jabłko, gruszkę czy banana możemy być o to zupełnie spokojni. Syntetyczny cukier warto także zamienić na naturalne słodziki takie jak miód, stewię czy syrop klonowy. Możemy w ten sposób z powodzeniem zastąpić sztuczną substancję, która pustoszy nas organizm i stopniowo odbiera nam nad nim kontrolę – znacie pewnie tę palącą chęć na „coś słodkiego” – to właśnie oznaka uzależnienia. Spróbujcie „zerwać z nałogiem”, a po jakimś czasie zobaczycie efekty – apetyt na słodycze (te „złe”) będzie spadał, aż w końcu całkowicie zniknie i to wy sami będziecie decydować o tym, kiedy zjecie pyszny i zdrowy pucharek owoców czy ciastko zbożowe z miodem. A wasza misja „jak schudnąć” okaże się o wiele łatwiejsza w realizacji. 

Inne artykuły

Słodyczomania – czy jesteś jej ofiarą?
Para na tak! Gotuj na parze – pożegnaj się z patelnią i tłuszczem
Kobieca dieta – na co zwracać uwagę?

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.